Ο λογοτέχνης του μήνα… είναι ποιητής!

Στο πλαίσιο της δράσης με τίτλο «Ο λογοτέχνης του μήνα», που ξεκίνησε φέτος στο σχολείο μας, είχαμε την χαρά και την τεράστια τιμή να υποδεχτούμε τον πιο σημαντικό ποιητή της πόλης μας κι έναν από τους πιο σημαντικούς ποιητές της γενιάς του, τον Τόλη Νικηφόρου. Η δράση έλαβε χώρα την Τετάρτη 17 Απριλίου, στην αίθουσα της βιβλιοθήκης μας. Ο Τόλης Νικηφόρου συνομίλησε με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας, απάντησε πρόθυμα στις πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις τους, ακόμη και σ’ αυτές που άγγιζαν θέματα πιο προσωπικά (όπως τη σχέση του με τη θρησκεία, τις πολιτικές του πεποιθήσεις, την οικογένειά του κ.ά.) και δώρισε κάποια βιβλία του στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Για όσους κι όσες είχαμε την τύχη να παραβρεθούμε στην εκδήλωση, ήταν μια πραγματικά αξέχαστη εμπειρία. Τον ευχαριστούμε από καρδιάς κι ευχόμαστε να μπορέσουμε να ξαναβρεθούμε.