Σεμινάριο πρώτων βοηθειών

Την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διαδικτυακά δίωρο επιμορφωτικό σεμινάριο πρώτων βοηθειών, που πραγματοποιήθηκε από τον ιδρυτή και μέλη του μη κερδοσκοπικού οργανισμού KIDS SAVE LIVES – ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ. Κύριος στόχος του σεμιναρίου ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα πρόληψης, προαγωγής και Αγωγής Υγείας. Με πολύ πρακτικό και άκρως ικανοποιητικό τρόπο, μέσα από ενδιαφέρουσες πληροφορίες και βίντεο, έγινε η μετάδοση βασικών δεξιοτήτων για τις πρώτες βοήθειες (για την πνιγμονή, τον πνιγμό, για τις κλήσεις υπηρεσίας έκτακτης ανάγκης και τον χειρισμό αναίσθητου θύματος), αλλά και πληροφοριών για θέματα πρόληψης (αναγνώριση καρδιακού και εγκεφαλικού επεισοδίου, πρόληψη σοβαρού τραυματισμού και αλλεργίες), θέματα που μπορεί κάποτε να αποδειχθούν πολύ σημαντικές για τη σωτηρία μιας ανθρώπινης ζωής. Σε δεύτερη φάση, ενεργοί εθελοντές της οργάνωσης θα επισκεφτούν το σχολείο προκειμένου να δοθεί στους μαθητές και τις μαθήτριές μας η δυνατότητα πρακτικής εφαρμογής των θεωρητικών οδηγιών που διδάχτηκαν.